Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

1 marca klasy VII i VIII ze Szkoły Podstawowej nr 4 im. dra Emila Kowalczyka, Szkoły Podstawowej nr 3 im. św. Stanisława Kostki w Lipnicy Wielkiej oraz ze Szkoły Podstawowej im. błogosławionego Jana Pawła II w Kiczorach uczestniczyły w spotkaniu edukacyjnym zorganizowanym dla uczczenia pamięci „żołnierzy niezłomnych” w Krakowie w kinie „Kijów”.

Uczniowie wysłuchali najpierw wykładu dra Michała Wenklara o podziemiu antykomunistycznym, a następnie obejrzeli fabularyzowany film dokumentalny pt. „Kochankowie z lasu” w reż. Arkadiusza Gołębiewskiego.

To opowieść o trudnej miłości w czasie wojny i pierwszych latach powojennych. Niemiecki nazizm został zastąpiony komunizmem. Tysiące żołnierzy AK, NSZ, WiN wciąż ukrywało się w lasach. Szacuje się, że w latach 1944-1945 w szeregach konspiracji walczyło od 120 do 180 tys. osób. Ich zmagania wspierały kolejne setki tysięcy cywilnych Polaków.

Wydarzenie zorganizował krakowski IPN i Kuratorium Oświaty w Krakowie.
Po seansie młodzież odwiedziła krakowski Rynek, plac Szczepański oraz przeszła zabytkową ulicą Grodzką. Jako przewodnik, ze swadą oprowadzał wszystkich dyrektor SP nr 3 Krzysztof Wziątek.