Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

Dnia 04.03.2020r. odbyła się w naszej szkole uroczysta akademia z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Uczniowie klasy VI pod kierunkiem pani Elżbiety Sobczak zaprezentowali utwory poetyckie, które wraz z prezentacjami multimedialnymi miały przybliżyć oglądającym sylwetki Żołnierzy Wyklętych. Przypomniana została również nie tylko historia obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych, wartości, jakimi się kierowali, ale również to, że za walkę o wolną i niepodległą Polskę zapłacili najwyższą cenę: po strasznych torturach zostali zamordowani, a po wykonaniu wyroku nie mieli grobu, ponieważ ciała nie wydawano rodzinie, ale po kryjomu zakopywano w nieznanych miejscach – tak, aby nie odnaleziono nigdy szczątków. Uczniowie naszej szkoły poznali wiele informacji, nie tylko o życiu tych odważnych osób, ale także o przeszkodach i warunkach w jakich przyszło im żyć oraz walczyć oraz o trudnościach jakie pokonać musiały ich rodziny. Uczniowie wyjątkowo zaangażowali się w przygotowanie tej akademii, zdradzając przy tym zainteresowanie historią i pragnieniem odkłamywania dawnych czasów. Nasza szkolna młodzież była wyraźnie zainteresowana tematem, czego dowodem była zupełna cisza na sali oraz podziękowanie głośnymi oklaskami.

 

“Wojna się nie skończyła (…). Nigdy nie zgodzimy się na inne życie, jak tylko w całkowicie suwerennym, niepodległym i sprawiedliwie urządzonym Państwie Polskim. Daję Wam ostatni rozkaz. Dalszą swą pracę i działalność prowadźcie w duchu odzyskania pełnej niepodległości Państwa.” Gen. bryg. Leopold Okulicki “Niedźwiadek” – fragment ostatniego rozkazu dla oficerów i żołnierzy Armii Krajowej. 1945 r.

[tm-pg-gallery id=”5122″][/tm-pg-gallery]