Wycieczka do Rezerwatu "Bór na Czerwonem"

Wycieczka do Rezerwatu "Bór na Czerwonem"

W środę 29 września 2021r. uczniowie z klas IV- VIII wraz z opiekunami udali się na wycieczkę do Rezerwatu Przyrody „Bór na Czerwonem” w Nowym Targu, aby bliżej poznać torfowisko – leśne w polskiej części Kotliny Orawsko – Nowotarskiej.

Wycieczkę rozpoczęli spotkaniem przed szkołą. O godzinie 8.00 wyjechali autokarem w kierunku Nowego Targu. Na miejscu przyjął ich sympatyczny leśniczy, który przybliżył im historię powstania tego szczególnego miejsca. Ścieżka edukacyjna w Rezerwacie “Bór na Czerwonem” prowadzona przez pana leśniczego umożliwiła uczniom poznanie unikatowego torfowiska wysokiego oraz żyjących tam zwierząt i roślin. Ścieżkę o długości 610 metrów zwiedzali pieszo w czasie około 1,5 godziny. Część szlaku prowadzona była na drewnianych pomostach. Dla zwiedzających przygotowano, specjalne foldery z opisem ścieżki i siedem tablic edukacyjnych, na których znalazły się wszystkie ważne informacje przyrodnicze dotyczące tego terenu. Szczególną atrakcją był taras widokowy na kopułę torfowiska. Po drodze uczniowie mieli możliwość zapoznania się ze specyficzną roślinnością, taką jak np.: torfowce, rosiczka okrągłolistna, żurawina błotna, sosna drzewokosa.

Ponadto podczas wycieczki uczniowie pracowali z mapą Nowego Targu oraz Rezerwatu „Bór na Czerwonem”, wyznaczali kierunki w terenie w ramach innowacji pedagogicznej „Podróżujemy z mapą”.

Miłym zakończeniem tego dnia było ognisko rozpalone na terenie leśnictwa Bór, wyposażone we wiaty. Każdy mógł sobie upiec kiełbaskę nad ogniskiem i zjeść ją ze smakiem na świeżym powietrzu. Wszystkim wycieczka bardzo się podobała. Pogoda również dopisała. W dobrych nastrojach wszyscy wrócili autokarem do szkoły.