Akademia z okazji 40 rocznicy wprowadzenia w Polsce stanu wojennego

Akademia z okazji 40 rocznicy wprowadzenia w Polsce stanu wojennego

14 grudnia odbyła się akademia z okazji 40 rocznicy wprowadzenia w Polsce stanu wojennego. Panie Elżbieta Sobczak i Anna Węgrzyn wraz z uczniami naszej szkoły z klas VI – VIII przygotowały uroczystą akademię aby oddać hołd wszystkim ofiarom represji stanu wojennego.

Współczesnym uczniom ciężko zrozumieć zagadnienie stanu wojennego. Co to jest stan wojenny? Czy to jest wojna, czy ktoś napadł na Polskę? Jak do tego doszło? Jak długo trwał stan wojenny? Kto wtedy sprawował władzę? Co to była „Solidarność”? Na te pytania aktorzy akademii ,bo tak ich trzeba nazwać, podczas prezentacji, narracji, śpiewu oraz recytacji starali się odpowiedzieć swoim pozostałym kolegom i koleżankom.

Stan wojenny to nadal żywa historia. Dzieci stanu wojennego mają dziś po 40, 50 lat. Co pamiętają z tego okresu? Myślę, że pewno to , iż w niedzielę rano nie było najdłuższego programu dla dzieci , wyczekiwanego cały tydzień, Teleranka. Zapytajcie Waszych rodziców i dziadków , co pamiętają z tamtych czasów. Co robili 13 grudnia 1981r? Czy widzieli czołgi na ulicach, oddziały wojska na mostach? A potem opowiedzcie o tym na lekcji historii.