Dzień Języków Obcych

Dzień Języków Obcych

„Są chwile, których się nie zapomina”-
– obchody Dnia Języków Obcych i Pierwszego Dnia Wiosny

„Powiedz mi, to zapomnę. Naucz mnie, to może zapamiętam. Zaangażuj mnie, to się nauczę” – tak pisał Benjamin Franklin i takie przesłanie towarzyszyło uczniom Szkoły Podstawowej nr 4 im. dra Emila Kowalczyka w Lipnicy Wielkiej podczas tegorocznych obchodów Dnia Języków Obcych, które odbyły się 23 marca 2022 r. Tego poranka z radością powitaliśmy również Pierwszy Dzień Wiosny.
Dzień 23 marca obfitował w mnóstwo wrażeń. O godz. 8.00 uczniowie klas VII i VIII powitani przez dyrekcję szkoły panią Bożenę Marcinek, nauczycieli języków obcych: panią Beatę Mastelę i pana Pawła Możdżenia oraz nauczyciela biologii panią Edytę Gombarczyk zostali zaproszeni do dwóch sal – Escape Rooms. Każda grupa otrzymała list z instrukcją. Zadaniem uczniów było odnalezienie 6 kopert, w których ukryto 6 zadań. Poprawnym rozwiązaniem każdego zadania była konkretna liczba. W pomieszczeniu znajdował się również kufer zamknięty na kłódkę, który zawierał słodka niespodziankę.
„Nie można wyczerpać kreatywności. Im więcej jej używasz, tym więcej jej masz”. Naszym uczniom jej nie brakowało. Pełni zaangażowania i poświecenia przeszukiwali zakamarki sal, w celu odnalezienia kopert, a następnie z zapałem przystąpili do rozwiązania zadań, w których wykorzystywali szyfrogramy, magiczne długopisy z latarkami LED, kody QR, krzyżówki i puzzle, by odnaleźć zaszyfrowane cyfry. Na twarzach uczniów malowały się uśmiech, ciekawość i zachwyt. Wszystkie grupy współpracowały ze sobą, by jak najszybciej otworzyć kufer skarbów. Po godzinie ich marzenie się spełniło!
Ta innowacyjna część, w której uczniowie eksperymentowali, wymyślali, dociekali, próbowali i łamali zasady, była niezapomnianą lekcją języka niemieckiego i dobra zabawą. Nad przygotowaniem Escape Rooms czuwała pani Beata Mastela – nauczycielka języka niemieckiego.
Kolejnym punktem programu były gry dydaktyczne i zabawy ruchowe dla najmłodszych. Dzieci liczyły po angielsku, wymieniały części ciała, segregowały i wrzucały do odpowiednich koszy piłeczki z nazwami kolorów, członków rodziny i zwierząt, układały memory, rozwiązywały zadania on-line. Stanowiska dla dzieci przygotowane były tak, by najmłodsi uczniowie mogli wykazać się wiedzą z języka angielskiego i zręcznością. Trud i poświecenie uczniów zostały nagrodzone słodkim poczęstunkiem: babeczkami i cukierkami. Tę część programu nadzorowali pan Paweł Możdżeń, pani Beata Mastela, pani Edyta Gombarczyk i pani Bogusława Lichosyt przy współpracy i pomocy nauczycieli uczących w klasach I – III.
W obchody Dnia Języków Obcych i Pierwszego Dnia Wiosny włączyła się również klasa 0, która wraz z wychowawcą – panią Agnieszką Gombarczyk wykonała opaski z flagami państw całego świata.
Ostatnim punktem programu były gry planszowe przygotowane przez uczniów kl. VI i VII pod kierunkiem pana Pawła Możdżenia. Każda z kolorowych i precyzyjnie przygotowanych gier zawierała cele i szczegółowe zasady w języku angielskim. Wszystko opatrzone było barwnymi ilustracjami i wskazówkami, które wywierały niesamowite wrażenie. Przygotowanie gier planszowych było dla uczniów nie lada wyzwaniem, wymagało zaangażowania i czasu.
Radość, entuzjazm oraz nauka połączona z dobrą zabawą towarzyszyły uczniom przez cały ten wyjątkowy dzień. A wszystko to w pięknej scenerii, o którą zadbały panie Edyta Gombarczyk i Beata Mastela.
Mamy nadzieję, że tegoroczne obchody Dnia Języków Obcych i Pierwszego Dnia Wiosny zmotywowały i zachęciły uczniów do nauki języków obcych, pokazały zalety i korzyści płynące z uczenia się języka angielskiego i niemieckiego oraz stworzyły szansę poznania wartości wielokulturowych i wychowania w duchu tolerancji dla odmiennej kultury.

mgr Beata Mastela