Wycieczka do Zakopanego

Wycieczka do Zakopanego

W ramach projektu grantowego pn. „Małopolska Tarcza Humanitarna. Fundusze Europejskie dla Ukrainy – Pakiet Edukacyjny” dnia 12 czerwca 2023 roku wybraliśmy się na wycieczkę szkolną do Zakopanego – stolicy Tatr.

To miasto w południowej Polsce, w województwie małopolskim, siedziba powiatu tatrzańskiego. Największa miejscowość w bezpośrednim otoczeniu Tatr, duży ośrodek sportów zimowych, potocznie nazywany zimową stolicą Polski.
Celem projektu „Małopolska Tarcza Humanitarna. Fundusze Europejskie dla Ukrainy – Pakiet Edukacyjny” jest wsparcie organów prowadzących szkoły w działaniach na rzecz dzieci i młodzieży z Ukrainy przybyłych do Polski po 24.02.2022r. i uczących się w małopolskich szkołach i placówkach oświatowych.
W wycieczce brali udział uczniowie z klas: III, V, VI oraz VIII. Zbiórkę zorganizowano o godzinie 7.00 przed szkołą. Wyjazd odbył się zgodnie z planem o godz. 7.15.
Zwiedzanie rozpoczęliśmy od wizyty w Centrum Edukacji Przyrodniczej – placówki Tatrzańskiego Parku Narodowego, która funkcjonowała pod nazwą Muzeum Przyrodniczego TPN w latach 1984–2004. Muzeum zostało utworzone w 1984 roku, a w jego powstaniu brali udział m.in. prof. Witold Paryski oraz prof. Mieczysław Klimaszewski. Głównym tematem wystawy prezentowanej w placówce była tatrzańska przyroda oraz historia ochrony przyrody w Tatrach. Następnie przeszliśmy ulicami Zakopanego pod Średnią i Wielką Krokiew. Miejsce to cieszy się niezmiennie dużym powodzeniem turystów przybywających pod Tatry. Była ładna, słoneczna pogoda. Kolejny punkt wycieczki to Krupówki – ulica w Zakopanem, będąca główną osią miasta. Podczas spaceru najbardziej znaną ulicą Zakopanego uczniowie mogli kupić pamiątki. Dopełnieniem naszego planu wycieczki był wyjazd kolejką na Gubałówkę oraz podziwianie panoramy Tatr. Ostatecznie udaliśmy się na obiad.
Niestety nasze przygody dobiegały końca. W czasie drogi powrotnej nie sposób było się nudzić. Wspólnie rozmawialiśmy o swoich przeżyciach. Uważamy, że wycieczka była bardzo udana. Zobaczyliśmy wiele interesujących miejsc. Panowała miła atmosfera. Zrobiliśmy sporo pamiątkowych zdjęć. Pomimo zmęczenia oraz oszołomienia natłokiem wrażeń byliśmy zadowoleni. Wspólnie spędzony czas na długo pozostanie w pamięci uczestników.