Wycieczka klas IV - VIII do Wrocławia

Wycieczka klas IV - VIII do Wrocławia

W ramach projektu „Poznaj Polskę” w dniu 30 maja 2022 roku wybraliśmy się na trzydniową wycieczkę szkolną do Wrocławia – historycznej stolicy województwa dolnośląskiego, stanowiącego najważniejszy ośrodek kulturalny, ekonomiczny, akademicki i turystyczny południowo – zachodniej Polski.

Celem projektu „Poznaj Polskę” jest uatrakcyjnienie procesu edukacyjnego dzieci i młodzieży poprzez umożliwienie im poznawania Polski, jej środowiska przyrodniczego, tradycji, zabytków kultury i historii oraz osiągnięć polskiej nauki. W wycieczce brały udział klasy 4-8. Zbiórkę zorganizowano o godzinie 5.30 przed szkołą. Wyjazd odbył się zgodnie z planem o godz. 6.00.
Zwiedzanie rozpoczęliśmy od wizyty w Sanktuarium św. Anny. Kolejnym punktem wycieczki był Ogród Botaniczny Uniwersytetu Wrocławskiego założony w 1811 roku. Ogród jest „żywym muzeum”, stanowi wielką atrakcję turystyczną w centrum miasta. Obecnie w ogrodzie można podziwiać tysiące gatunków i odmian roślin gruntowych i szklarniowych. Była ładna, słoneczna pogoda. Spacerowaliśmy po alejkach z pięknymi ekspozycjami kwiatów, krzewów, drzew, pośród stawów, wodospadów, fontann. W ogrodzie jest wiele okazów uznanych za pomniki przyrody: dęby, buki, miłorzęby, cisy, platany. Następnie spotkaliśmy się z Panią Przewodnik, z którą rozpoczęliśmy zwiedzanie miasta. Urzekły nas kamieniczki, kościoły, zabudowania, różne style architektoniczne. Wędrowaliśmy po wrocławskich wysepkach, oglądając budynki Uniwersytetu Wrocławskiego. Spacer przez miasto z przewodnikiem pozwolił młodzieży zapoznać się z ważnymi zabytkami Wrocławia. Wszystkiemu przyglądały się i towarzyszyły wrocławskie krasnale, które są rozrzucone po całym Wrocławiu. Po znalezieniu ich uczniowie chętnie robili sobie z nimi zdjęcia. Po dniu pełnym wrażeń zjedliśmy pyszny obiad w restauracji i udaliśmy się do hotelu.
Drugi dzień naszego pobytu we Wrocławiu rozpoczęliśmy od śniadania, po którym wyruszyliśmy z hotelu na dalsze zwiedzanie miasta. Udaliśmy się na warsztaty w Muzeum Geologicznym. Uczniowie w trakcie zajęć mieli okazję poznać budowę geologiczną Ziemi oraz rodzaje skał i minerałów budujących naszą litosferę. Po lekcji wszyscy mogli jeszcze dokładnie obejrzeć eksponaty w gablotach i kupić pamiątki. Kolejnym punktem było zwiedzanie Muzeum Narodowego we Wrocławiu, gdzie uczniowie mogli oglądać i podziwiać przede wszystkim malarstwo i rzeźbę, ze szczególnym uwzględnieniem sztuki całego Śląska. Wisienką na torcie tego dnia było zwiedzanie Hali Stulecia. To unikatowe miejsce na mapie Polski, gdzie historia w pełni współgra ze współczesnością. Zaprojektowana przez wybitnego miejskiego architekta Maksa Berga, została uznana za jedno z największych dzieł architektury XX wieku. W założeniu projektanta miała służyć mieszkańcom Wrocławia i gościom odwiedzającym stolicę Dolnego Śląska i tak jest do dziś. Wielofunkcyjna przestrzeń, nieszablonowa konstrukcja, klimatyczna i przestrzenna lokalizacja, to tylko kilka z jej atutów. Kompleks Hali Stulecia jest obecnie jednym z najbardziej pożądanych miejsc dla organizatorów największych wystaw, konferencji, wydarzeń kulturalnych, sportowych, kongresowych z Polski i zagranicy. Wpisanie jej w 2006 r. na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO podkreśliło rangę tego obiektu. Niewątpliwie jest jedną z najbardziej charakterystycznych wizytówek Wrocławia na arenie międzynarodowej i niezwykle magicznym miejscem Wrocławia, gdzie karty historii zapisują jej wielopokoleniowe dzieje. Następnie pojechaliśmy do Kłodzka. Ostatecznie udaliśmy się na obiad do restauracji i zasłużony odpoczynek do hotelu.
Trzeci dzień naszego pobytu we Wrocławiu również był udany. Po śniadaniu udaliśmy się do autokaru i przejechaliśmy pod Szczeliniec Wielki – najwyższy szczyt w Górach Stołowych, na terenie Parku Narodowego Gór Stołowych. Należy on do Korony Gór Polski i jest jedną z największych atrakcji turystycznych Sudetów, z rezerwatem krajobrazowym i tarasami widokowymi z panoramą Sudetów. Ostatni punkt naszej wycieczki bardzo nas zmęczył, ale niesamowite i przepiękne widoki na pewno warte były takiego wysiłku.
Niestety nasze przygody dobiegały końca. W czasie drogi powrotnej nie sposób było się nudzić. Wspólnie rozmawialiśmy o swoich przeżyciach. Uważamy, że wycieczka była bardzo udana. Zobaczyliśmy wiele interesujących miejsc. Panowała miła atmosfera. Zrobiliśmy sporo pamiątkowych zdjęć. Pomimo zmęczenia oraz oszołomienia natłokiem wrażeń byliśmy zadowoleni. Wspólnie spędzony czas na długo pozostanie w pamięci uczestników.