Orawianie w Warszawie

Orawianie w Warszawie

2 i 3 maja zespół Orawianie im. Heródka przebywał w stolicy naszego kraju.

Podczas Święta Flagi, na zaproszenie Jana Pospieszalskiego, wziął udział w Biało-Czerwonym Korowodzie, który przebiegał głównymi ulicami Warszawy. Oprócz naszego zespołu, w pochodzie udział wzięło 60 grup wytypowanych z całej Polski, a także z zagranicy. Na zakończenie korowodu, na Placu Teatralnym, odbyła się prezentacja uczestników oraz występy wybranych grup, wśród których swoje umiejętności zaprezentowali Orawianie.

Warto wspomnieć, że lipniczanie wystąpili po elitarnym zespole „Śląsk” i bardzo dobrze sobie poradzili, co świadczy o ich wysokim poziomie. Krocząc szerokimi ulicami miasta nie tylko grali i śpiewali, ale także tańczyli, grali na dzwonkach pasterskich i strzelali z biczów – co było bardzo efektowne dla licznie zgromadzonych na chodnikach widzów. W pochodzie nie mogło także zabraknąć dwóch kolorowych palm. Wieczorem mieszkańcy Warszawy i turyści mogli jeszcze posłuchać jak brzmi muzyka i śpiew orawski – pieszy powrót zespołu do hotelu był bowiem bardzo radosny.

Następnego dnia, 3 maja, uczestniczyliśmy w defiladzie wojskowej z okazji Narodowego Święta 3 maja oraz zwiedziliśmy Łazienki i część Starego Miasta.

Wyjazd do Warszawy pomogli nam zorganizować: Małopolski Kurator Oświaty Barbara Nowak i Wójt Lipnicy Wielkiej Mateusz Lichosyt. Wraz z zespołem stolicę odwiedziła dyrektor naszej szkoły Bożena Marcinek, nauczyciele i opiekunowie.

Oprac. Andrzej Habina