Wycieczka do Oświęcimia i Wadowic

Wycieczka do Oświęcimia i Wadowic

Dnia 03.11.2021 uczniowie klasy VII i VIII uczestniczyli w wycieczce do Oświęcimia i Wadowic w ramach projektu „Odkrywam Małopolskę”. Celem wizyty w Oświęcimiu było zwiedzenie Muzeum Pamięci Auschwitz – Birkenau.

Uczniowie wysłuchali przerażającej historii tego miejsca, odwiedzili baraki oraz komory gazowe, oddali hołd ofiarom poprzez zapalenie znicza pod ścianą śmierci, zobaczyli oryginalne przedmioty oraz zdjęcia ofiar, odnajdywali imiona i nazwiska osób w wielkiej księdze imion, gdzie zgromadzono wszystkie zebrane przez Instytut Yad Vashem nazwiska ofiar Szoa. Przebywając na terenie Muzeum Pamięci nasi uczniowie zachowywali się z należytą powagą i szacunkiem.
Kolejny punkt wycieczki stanowiły Wadowice. Uczniowie zwiedzili tutaj Muzeum Dom Rodzinny Jana Pawła II. Zapoznali się z nowoczesną, multimedialną wystawą narracyjną pozwalającą poznać lub na nowo odkryć działalność i naukę papieża Polaka. Następnie udali się do Bazyliki Ofiarowania Najświętszej Marii Panny, gdzie znajduje się szczególna pamiątka związana osobą polskiego papieża – barokowa chrzcielnica znajdująca się w kaplicy Świętej Rodziny. W tym to właśnie miejscu 20 maja 1920 r. ochrzczony został mały Karol Wojtyła. Całości programu dopełnił spacer po wadowickim rynku oraz wizyta w kawiarence nieopodal bazyliki, gdzie uczniowie raczyli się przepysznymi papieskimi kremówkami.
W trakcie wycieczki uczniowie mieli okazję wysłuchać różnych ciekawostek i niezmiernie ważnych informacji dotyczących historii oraz znaczenia mijanych po drodze miejsc i obiektów. Za to dziękujemy naszemu pilotowi i współorganizatorowi i wycieczki, Panu Jackowi Sarniakowi i firmie Beskidy Travel.
Projekt zrealizowaliśmy przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego.