Wycieczka klas I-III do Krakowa i Tyńca

Wycieczka klas I-III do Krakowa i Tyńca

W ramach projektu „Poznaj Polskę” w dniu 26 listopada odbyła się wycieczka do Krakowa i Tyńca. Wzięło w niej udział 37 uczniów z klas I- III.

Celem wyjazdu było przede wszystkim poznanie zabytków i historii Krakowa oraz legend związanych z tym miastem.
Naszą podróż po Krakowie rozpoczęliśmy z przewodnikiem od zwiedzania Tyńca, gdzie znajduje się klasztor Benedyktynów, który zaskakuje swoim klimatem i zaprasza do zagłębienia się w świat dawnych i współczesnych mnichów oraz ich życia. Na dziedzińcu zobaczyliśmy śliczną drewnianą altanę będącą ochroną dla studni, którą według legendy miał wykuć w skale rycerz Jaśko Topór. Zwiedziliśmy piękny kościół św. Piotra i Pawła, a w nim obraz, na którym święci oddają cześć Trójcy Świętej. Podziwialiśmy znajdujące się w podziemiach muzeum i obejrzeliśmy pamiątki z dawnych dziejów klasztoru. Wśród muzealnych zabytków znajdują się rękopisy, obiekty archeologiczne i przedmioty liturgiczne.
Kolejnym punktem był Wawel, który każdy z nas chciał zobaczyć. Zwiedzanie rozpoczęliśmy od obejrzenia rzeźby Smoka Wawelskiego – ważnego symbolu miasta. Następnie zwiedziliśmy Katedrę Wawelską – miejsce koronacji królów Polski, krypty, gdzie pochowano wielu władców i bohaterów narodowych. Mieliśmy okazję obejrzeć dzwon Zygmunta i posłuchać historii związanej z tym obiektem. Każdy z nas chciał dotknąć serca dzwonu i w myślach wypowiedzieć życzenie, które ponoć ma się spełnić. Potem Drogą Królewską udaliśmy się na Rynek Główny, gdzie podziwialiśmy wspaniałą choinkę.
Ważnym punktem naszej wycieczki była wizyta w Kościele Mariackim, gdzie znajduje się przepiękny ołtarz Wita Stwosza.
Po tak bogatej lekcji historii przyszedł czas na pamiątki. Mieliśmy też możliwość zjeść pyszny obiad w restauracji, która znajdowała się na siódmym piętrze i podziwiać przez jej okna piękny widok na Wawel i Wisłę.