Wycieczka klas IV - VIII do Warszawy

Wycieczka klas IV - VIII do Warszawy

W ramach projektu „Poznaj Polskę” w dniu 29 listopada 2021 roku wybraliśmy się na trzydniową wycieczkę szkolną do stolicy. Celem wyjazdu było przede wszystkim poznanie zabytków i historii Warszawy. W wycieczce brały udział klasy 4-8. Zbiórkę zorganizowano o godzinie 5.45 przed szkołą. Wyjazd odbył się zgodnie z planem o godz. 6.00. Sześć godzin później dotarliśmy do stolicy.

Zwiedzanie Warszawy rozpoczęliśmy od wizyty w Muzeum Powstania Warszawskiego. Placówka dokumentuje historię powstania warszawskiego. Prowadzi działalność naukowo-badawczą oraz edukacyjną poświęconą dziejom powstania, a także historii i działalności Polskiego Państwa Podziemnego. Ma stanowić hołd wobec tych, którzy walczyli i ginęli za wolną Polskę i jej stolicę, pokazując następnym pokoleniom Polaków sens tamtych wydarzeń. Mieliśmy wystarczająco dużo czasu, aby pooglądać eksponaty i wysłuchać opowieści przewodnika. W muzeum obejrzeliśmy także film o okupowanej Warszawie – „Miasto ruin”. Następnie zjedliśmy pyszny obiad w restauracji i pojechaliśmy do hotelu.

Drugi dzień naszego pobytu w Warszawie rozpoczęliśmy od śniadania, po którym wyruszyliśmy z hotelu na dalsze zwiedzanie miasta. Udaliśmy się do Zamku Królewskiego. Wnętrze budynku podziwialiśmy słuchając opowieści z nagrań. Naszą uwagę zwróciły Komnaty Królewskie, szczególnie Sala Tronowa i Wielka. Podziwialiśmy dzieła Rembrandta, Canaletta i Matejki. Kolejnym punktem naszego programu było zwiedzanie Starego Miasta z przewodnikiem, który pokazywał i opowiadał nam o najważniejszych miejscach i pomnikach. Widzieliśmy Kolumnę Zygmunta, Pomnik Małego Powstańca i wiele innych. Następnie dotarliśmy do Centrum Nauki Kopernik. Jest to wspaniały ośrodek nauki, którego misją jest rozbudzanie ciekawości, wspomaganie samodzielnego poznawania świata i uczenia się. Wszyscy mogliśmy poznawać prawa nauki poprzez samodzielne przeprowadzanie doświadczeń na interaktywnych wystawach. Mieliśmy okazję własnoręcznie dokonywać wielu doświadczeń naukowych, zobaczyć na własne oczy mechanizmy funkcjonowania ludzkiego organizmu, urządzeń, wszechświata i wielu innych aspektów otaczającego nas świata. Ostatecznie udaliśmy się na obiad do restauracji i zasłużony odpoczynek do hotelu.

Trzeci dzień naszego pobytu w Warszawie również był udany. Po śniadaniu udaliśmy się na spacer po Łazienkach Królewskich. Robiliśmy wspólne zdjęcia. Na wszystkich największe wrażenie zrobił Teatr na Wyspie, a w szczególności półkolista widownia, scena położona na sztucznej wyspie i rząd kamiennych rzeźb. Uczestnicy wycieczki zachwycali się także florą i fauną tego parku, do zdjęć “pozowały” nam przepiękne pawie i liczne wiewiórki. Tego dnia mogliśmy podziwiać piękny Park i Pałac w Wilanowie, a więc perły polskiego Baroku wzniesione dla króla Jana III Sobieskiego. Piękny, obszerny, bogato zdobiony w każdej sali, przepełniony dziełami sztuki Pałac na każdym z nas wywarł nieziemskie wrażenie. To tam w przeszłości mieszkał wybitny polski król a zarazem hetman Jan III Sobieski. To stamtąd wyruszył on na wojnę do Wiednia.

Niestety nasze przygody dobiegały końca. W czasie drogi powrotnej nie sposób było się nudzić. Wspólnie rozmawialiśmy o swoich przeżyciach. Uważamy, że wycieczka była bardzo udana. Zobaczyliśmy wiele interesujących miejsc. Panowała miła atmosfera. Zrobiliśmy sporo pamiątkowych zdjęć. Pomimo zmęczenia oraz oszołomienia natłokiem wrażeń byliśmy zadowoleni.