Światowy Dzień Walki z AIDS

Światowy Dzień Walki z AIDS

Światowy Dzień Walki z AIDS to święto obchodzone corocznie 1 grudnia z inicjatywy Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) od 1988 roku. W 2021 WHO ogłosiło Światowy Dzień AIDS pod hasłem – w wolnym tłumaczeniu – „Koniec nierówności. Koniec AIDS”.

Do akcji włączyła się również nasza szkoła uczestnicząc w pogadankach dotyczących tematyki HIV/AIDS oraz przygotowując gazetki i plakaty tematyczne. 1 grudnia to też dzień solidarności z ludźmi zakażonymi wirusem HIV. Znakiem tego dnia jest czerwona kokardka, która symbolizuje solidarność z chorymi. Na znak solidarności z osobami żyjącymi z HIV i AIDS oraz ich bliskimi uczniowie klasy VII i VIII przypięli do ubrań Czerwone Kokardki. Ponadto w szkole został zorganizowany Konkurs Wiedzy o HIV/AIDS dla uczniów klas VII i VIII, którego celem było: zainteresowanie uczniów problematyką HIV/AIDS, podniesienie wiedzy na temat HIV i AIDS, znaczenie terminów HIV i AIDS, budowy i działania wirusa HIV, przebiegu zakażenia, dróg zakażenia, pierwotnych i wtórnych objawów zakażenia wirusem HIV, form bezpiecznych kontaktów z zakażonym, zachowania ryzykowne, kształtowanie postawy tolerancji i akceptacji dla osób zarażonych HIV i chorych na AIDS, przeciwdziałanie uzależnieniom, promowanie postaw odpowiedzialności za własne życie i odpowiedzialności w kontaktach międzyludzkich.

Wyniki konkursu były następujące:
I miejsce: Julia Bandyk i Fabian Grzebieniak z klasy VIII,
II miejsce: Maja Antałczyk i Patrycja Michalak z klasy VIII,
III miejsce: Marta Brenkus z klasy VIII i Antonina Węgrzyn z klasy VII.
Laureaci Konkursu wiedzy o HIV/AIDS otrzymali pamiątkowe dyplomy i drobne upominki.

Wszystkie podjęte działania w związku z obchodami dnia 1 grudnia przyczyniły się do wzrost wiedzy o HIV/AIDS, promowaniu bezpiecznych zachowań seksualnych oraz uświadomienie, że zagrożenie HIV może dotyczy każdego z nas.

Edyta Gombarczyk