Kolędowanie w Szkole Podstawowej nr 4

Kolędowanie w Szkole Podstawowej nr 4

W dniu 29.12.2022r., po długiej przerwie spowodowanej pandemią, nareszcie w naszej szkole mogło odbyć się długo wyczekiwane Kolędowanie. Ta piękna tradycja pozwoliła nam wszystkim poczuć jeszcze raz świąteczną atmosferę, ten wyjątkowy czas pełen radości i rodzinnych spotkań.

W Kolędowaniu uczestniczyli nauczyciele, dzieci, rodzice, a przede wszystkim mieszkańcy Przywarówki oraz zaproszeni na tę uroczystość goście. Pani dyrektor Bożena Marcinek serdecznie powitała całą społeczność, złożyła życzenia świąteczne i noworoczne i oddała głos naszym przedszkolakom. Podczas występu dzieci przedstawiły swoją opowieść o narodzinach Pana Jezusa, oprawioną wieloma kolędami. Piękna scenografia nawiązująca do Betlejem oraz stroje przedszkolaków były idealnym dopełnieniem Jasełek. Mali artyści z zaangażowaniem odtwarzali swoje role i prezentowali umiejętności wokalne. Po przedstawieniu naszych najmłodszych uczniów przyszedł czas na występ zespołu Orawianie im. Heródka pod opieką instruktora i choreografa Eugeniusza Karkoszki. Zespół zaprezentował fragment orawskich Jasełek a także kolędy i pastorałki z charakterystyczną dla Nich żywiołowością, szczerością i autentycznością. Całość występu została przyjęta z zachwytem przez publiczność, podziwiano nie tylko muzykę i śpiew ale także przepiękne stroje orawskie. Występowały nie tylko dzieci, ale również dorośli – przeważnie rodzice. Bardzo ciekawym akcentem była szopka, członkowie zespołu przy pomocy kukiełek odegrali przedstawienie podobne do jasełek. Był zatem diabeł, śmierć, Herod – czyli postacie tradycyjne. Widzowie mogli zobaczyć także kukiełki przedstawiające bednarza, pilarza, druciarza i inne postacie wzięte z codziennego życia.
Po zakończonych występach nasza pani dyrektor zaprosiła wszystkich obecnych na poczęstunek na który składały się przysmaki w całości przygotowane przez gospodynie w domach. Był więc własnoręcznie pieczony chleb, domowy smalec, ogórki, korbacze, sery i smaczne ciasta a przy stołach panowała rodzinna atmosfera.
Wspólne kolędowanie to piękny zwyczaj i tradycja łącząca pokolenia. Z pewnością będziemy wszyscy długo wspominać to spotkanie i z niecierpliwością czekać na następne.