Narodowe Czytanie 2023 – XII edycja za nami…

Narodowe Czytanie 2023 – XII edycja za nami…

Wzorem lat ubiegłych nasza szkoła włączyła się w akcję Narodowego Czytania. 18 września 2023 roku w murach naszej szkoły czytaliśmy fragmenty powieści Elizy Orzeszkowej „Nad Niemnem”. Jest to najbardziej znana powieść Orzeszkowej, która ukazała się w 1888 roku.

Ze względu na barwne opisy, wyrazistych bohaterów i odwołania historyczne dzieło porównywano do epopei narodowej. Jest to też jeden z najważniejszych utworów literatury polskiej, podejmujący tematykę Powstania Styczniowego, którego 160–lecie obchodzone jest właśnie w 2023 roku.
Zagłębiając się w tekst, odwiedziliśmy dworek Korczyńskich, zaścianek Bohatyrowiczów, a także odkrywaliśmy piękno nadniemeńskiej przyrody, obserwując krajobrazy. Nasi uczniowie wystąpili z krótką prezentacją dotycząca autorki i genezy lektury. Wybrane fragmenty powieści, koncentrujące się głównie na wątkach dotyczących głównych bohaterów – Justyny Orzelskiej i Jana Bohatyrowicza, usłyszeliśmy w autorskich interpretacjach uczniów klasy ósmej. Gorące podziękowania należą się wszystkim czytającym.
Warto przypomnieć, że nasza szkoła już po raz kolejny wzięła udział w Narodowym Czytaniu – ogólnopolskiej akcji zainicjowanej przez kancelarię Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej w 2012, inicjując w ten sposób kolejną szkolną tradycję.