Akademia z okazji Narodowego Święta Niepodległości

Akademia z okazji Narodowego Święta Niepodległości

11 listopada 1918r. to niezwykle ważna data w historii naszej Ojczyzny. Po 123 latach niewoli nasz kraj odzyskał upragnioną wolność. W ramach obchodów Święta Niepodległości uczciliśmy ten dzień w szczególny sposób.

10 listopada br. w naszej szkole odbyła się uroczysta akademia z okazji Święta Niepodległości. Wszyscy zebraliśmy się, aby wysłuchać montażu słowno-muzycznego przygotowanego przez uczniów klasy VII i VIII. Przeniósł nas on w klimat zadumy i patriotycznej refleksji. Przybliżyliśmy sobie naszą przepełnioną bólem i cierpieniem historię oraz uczciliśmy pamięć tych, którym zawdzięczamy wolną Ojczyznę. Akademia miała przede wszystkim przypomnieć o trudnych czasach, kiedy Polska jako kraj nie istniała na mapie Europy i uświadomić, że mamy dziś szczęście dorastać i żyć w wolnym kraju.
W tym roku w ramach 105 rocznicy odzyskania Niepodległości nasza szkoła przyłączyła się do projektu „Młodzież Pamięta”. Projekt ten realizowany jest w Małopolsce od 2002 roku w czasie obchodów świąt narodowych: 11 listopada – Święto Odzyskania Niepodległości przez Polskę i Uchwalenie Konstytucji 3 Maja. Głównym celem projektu jest podtrzymywanie tradycji patriotycznych wśród młodzieży. W ramach akcji uczniowie otrzymali biało-czerwone chorągiewki, zakładki do książek, plakaty przedstawiające „Twórców Niepodległej”, itp. Otrzymane materiały były ważnym uzupełnieniem patriotycznych uroczystości.