Wycieczka klasy VII i VIII do Oświęcimia i Wadowic

Wycieczka klasy VII i VIII do Oświęcimia i Wadowic

Lekcja historii – inna, pełna zadumy i wzruszeń…

30 października klasa VII i VIII zdobyła się na odwagę i wyruszyła na trudną wycieczkę do Muzeum Miejsca Pamięci Auschwitz – Birkenau.

To miejsce było i jest świadectwem okrucieństwa człowieka wobec człowieka. Stało się dla świata symbolem terroru i ludobójstwa. Dzięki niemu zdajemy sobie sprawę z faktu, że wojna jest złym rozwiązaniem konfliktów. Celem wycieczki było poznanie historii hitlerowskiego terroru w czasie II Wojny Światowej i martyrologii narodu polskiego, a także budzenie szacunku i tolerancji wobec drugiego człowieka bez względu na pochodzenie. Na teren obozu weszliśmy przez bramę, nad którą widnieje napis „Arbeit macht frei” – „Praca czyni wolnym”. Na początku zwiedzania muzeum zobaczyliśmy plac, gdzie więźniowie mieli apel trwający niekiedy kilka godzin. Potem przeszliśmy do budynku, w którym na ścianach wisiało kilka obrazów przedstawiających życie w obozie oraz portrety niektórych więźniów. Następnie pani przewodnik zaprowadziła nas do pomieszczenia, w którym mogliśmy zobaczyć pozostałe po więźniach rzeczy osobiste, takie jak: okulary, buty, walizki, talerze, ubrania oraz zdjęcia. Usłyszeliśmy historię o doktorze Mengele, który przeprowadzał okrutne eksperymenty na bliźniakach. Pokazano nam również pomieszczenie, w którym spalane były zwłoki. Na koniec byliśmy w miejscach kar specjalnych, czyli: „celi głodowej’, „ciemnicy” oraz w pomieszczeniu, gdzie gazowano ludzi. Ostatnim miejscem, które zobaczyliśmy w muzeum była Ściana Śmierci, gdzie rozstrzelano kilkadziesiąt tysięcy ofiar. Poznaliśmy także warunki, w jakich musieli żyć więźniowie.
Następnie udaliśmy się do Brzezinki obozu oddalonego o kilka kilometrów od Oświęcimia. Widzieliśmy tam baraki więźniarskie, rampę wyładowczą, ruiny komór gazowych i krematoriów. Byliśmy również w jednym z baraków, w którym kolejny raz staraliśmy sobie wyobrazić, w jakich warunkach musieli żyć więźniowie. Były w nim trzy piętrowe prycze. Nasi uczniowie z ogromnym szacunkiem i powagą przemierzali ścieżki – dziś zielone i zadbane, ale głęboko nasączone ludzkim cierpieniem i krwią. Z uwagą słuchali pani przewodnik objaśniającej okrucieństwo nazizmu w obozach koncentracyjnych.
Pobyt w Oświęcimiu to ważna lekcja historii, która z całą pewnością na długo pozostanie w pamięci uczniów. Było to dla wszystkich poruszające przeżycie.
Następnie udaliśmy się do Wadowic. Tam zwiedziliśmy Bazylikę Ofiarowania NMP. Nie mogło oczywiście zabraknąć słynnych „papieskich kremówek”, które można było skosztować praktycznie co parę metrów na wadowickim rynku.
Podczas wycieczki uczniowie wzbogacili swoją wiedzę oraz wzmocnili pozytywne relacje koleżeńskie. Była to udana i ciekawa wycieczka. Na pewno pozostanie w pamięci młodzieży przez długi czas.