Czerwone maki na Monte Cassino...

Czerwone maki na Monte Cassino...

W dniu 07.06.2024r. Szkoła Podstawowa nr 4 im. dra Emila Kowalczyka gościła pana Milana Tworzyka. Pan Milan Tworzyk przedstawił postać swojego stryja, Ignacego Tworzyka, który był uczestnikiem m.in. bitwy pod Tobrukiem oraz Monte Cassino.

Ignacy Tworzyk był żołnierzem biorącym udział w kampanii libijskiej oraz kampanii włoskiej. Poległ w okolicach Senigalii we Włoszech. Pan Milan szeroko nakreślił uczniom naszej szkoły tło historyczne, szlak bojowy Armii Andersa oraz Samodzielnej Brygady Strzelców Karpackich. Spotkanie z bratankiem kaprala Ignacego Tworzyka zostało zainicjowane w roku, w którym obchodzimy 80. rocznicę bitwy pod Monte Cassino. Z tej też okazji uczniowie naszej szkoły Kamil Michalak i Tomasz Bandyk przygotowali prezentację dotyczącą 2. Korpusu Polskiego oraz postaci samego gen. Władysława Andersa. Wysłuchali również piosenki “Czerwone maki na Monte Cassino” zilustrowanej zdjęciami z kroniki filmowej.